• REKONŠTRUKCIE

  Kompletné rekonštrukcie bytov,rodinných domov, obchodných priestorov a priemyselných budov.
 • Prekonáme akúkoľvek konkurenčnú ponuku!

  PLASTOVÉ OKNÁ

 • FRANCÚZSKE OKNÁ

  Dokonalý výhľad teraz na dosah ruky.
 • Bytové jadrá prerábame do 14 dní!

  NOVÁ KÚPEĽŇA?

 • POSUVNÉ DVERE

  Vďaka širokej ponuke dokážeme vyhovieť aj najnáročnejším zákazníkom.
 • INTERIÉROVÉ DVERE

  Vďaka širokej ponuke dokážeme vyhovieť aj najnáročnejším zákazníkom.
 • INTERIÉROVÉ DVERE

  Najväčší výber za najlepšie ceny.

Prečo sa okná rosia a steny plesnejú

Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú ľudia po výmene starých okien za nové, je rosenie okien a pleseň na stenách. Príčin môže byť viacej, vo väčšine prípadov však za tento jav môže nesprávne či nedostatočné vetranie.

Za tie roky, čo sa nám staré okná „starali“ o vetranie sami, sme si potrebu regulovanej výmeny vzduchu prestali uvedomovať. Okná sme častokrát otvárali až v lete, v čase najväčších horúčav. V zime sme nanajvýš silou zatlačili okno či balkón, pretože prúd studeného vzduchu bolo nielen cítiť, ale prejavoval sa aj nepríjemným hvízdaním. Otvorené okno v zime symbolizovalo plytvanie drahým kúrením. V snahe znížiť náklady na vykurovanie a vytvoriť doma bezhlučné a klimaticky príjemné prostredie je logickou voľbou výmena starých okien. Vymeniť okná je však omnoho jednoduchšie ako zmeniť zaužívané zvyky. Je ale potrebné uvedomiť si, že neustále skvalitňovanie vlastností okien si vyžaduje aj potrebu zmeniť režim ich užívania. Staré okná dosahujú koeficient prestupu tepla U=2,9 W/m²K, kým u nových okien je štandardom koeficient U=1,1 W/m²K. . Okná s izolačným dvojsklom sú teda mnohonásobne tesnejšie, kým každodenné činnosti v domácnosti (varenie, pranie,...) ostávajú nezmenené. Len pre orientáciu – dvaja ľudia počas spánku „vydýchnu“ viac ako 1 liter vody. Ďalšia vlhkosť sa tvorí pri varení, kúpaní, žehlení, praní, sušení prádla, polievaní kvetov, .... Okno je miesto, kde sa stretáva vonkajšie prostredie s vnútorným, každé z nich má najmä v zime inú teplotu. Akonáhle sa teplý vzduch priblíži k chladnému predmetu (napríklad sklo okna), dochádza k jeho ochladenie a vyzrážaniu prebytočnej vlhkosti. Keďže sklo i plastový profil okna je nenasiakavý, zrážanie na ňom sa prejaví ako orosovanie. Horšie je to so stenami – tam vlhkosť vsiakne a po čase sa môže vytvoriť pleseň. Nedostatočné vetranie teda nespôsobuje „iba“ potrebu častého utierania vyzrážanej vody, ale vďaka plesniam môže dôjsť aj k zhoršeniu hygienických podmienok v byte. Mnoho ľudí si myslí, že rosenie okien je dôkazom nekvality okna. Opak je však pravdou – rosenie je dôkaz, že okno dobre tesní. Dnes sú k dispozícii aj rôzne doplnky, ktoré pomáhajú regulovať vlhkosť v byte.

Ako teda vetrať? Najideálnejší spôsob je nárazové vetranie. Okenné krídlo treba otvoriť dokorán na 5 – 10 minút, najlepšie v celom byte, prípadne v dvoch protiľahlých miestnostiach. Všimnite si, že akonáhle v zime otvoríte okno, zarosí sa vonkajšia strana skla. Nechajte okno otvorené dovtedy, kým zarosenie nezmizne a okno nebude opäť priehľadné. Za tento čas sa dovnútra dostane dostatok čerstvého vzduchu, ktorý sa následne rýchlo zohreje od stien miestnosti - tie za krátku dobu vetrania nestihnú vychladnúť. Vetrať by sa malo niekoľkokrát za deň, najvhodnejší čas je večer pred spaním. Obľúbený spôsob vetrania, mylne považovaný za úsporný, je vetranie pomocou vetračky alebo mikroventilácie. Pri takomto spôsobe vetrania však výmena vzduchu prebieha pomaly, teplo uniká podstatne dlhšie a steny miestnosti sa ochladzujú.

Plastové okná

Výhody:

 • Výborné tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti
 • Výborné tesniace vlastnosti
 • Nenáročná údržba a čistenie
 • Dlhá životnosť
 • Tvarová a farebná rozmanitosť
 • Výhodná cena

Nevýhody:

 • Horľavosť
 • Príliš veľká tesnosť – je potrebné častejšie vetrať
 • Plast podporuje vznik nepríjemnej statickej elektriny
 • Problémy s likvidáciou starých plastových okien
 • Pomerne veľká pohľadová šírka

Zhrnutie:

Plastové okná sa u nás stále tešia veľkej obľube. Hoci sa najčastejšie používajú na výmenu starých okien v panelákových bytoch, svojich zákazníkov si našli aj medzi majiteľmi rodinných domov. Zásluhu na tom majú nielen nízke nároky na údržbu či výborné izolačné vlastnosti, ale aj široká paleta fólií s dekorom imitujúcim drevo. Zaoblené či hranaté tvary okna – každý zákazník si dokáže vybrať okno podľa svojich predstáv a finančných možností.

 

 

KONTAKTY

ADRESA: Zvolenská cesta 14
Banská Bystrica
974 05
EMAIL: info@bau1.sk
TELEFÓN: +421 908 131 585

NEWSLETTER

Prihláste sa na odber noviniek a získajte zľavu 5%.

ZASTÚPENÉ ZNAČKY

zastúpené značky
Copyright © 2010 - 2020 Okná, dvere, stavebná činnosť. BAU 1 s.r.o.. Všetky práva vyhradené.
Grafika: murgasova.eu, webdesign: ZM design